3. Investeerime inimestesse, mitte betooni
- Tark ja haritud Viimsi
- Tagame lasteaiakoha munitsipaallasteaedades kõikidele Viimsi lastele, kelle vanematel on vallas sissekirjutus. Moodullasteaedade ja teiste meetmete abil viime kahe aastaga lasteaia järjekorra nulli.
- Vald tagab, et erivajadustega lapsed on sotsiaalselt kaitstud ja hoitud. Rahastame puuetega ja erivajadustega laste tugiteenuseid vajadustele vastavas mahus. Toetame hariduslike erivajadustega laste arengut ja õppimist lasteaedades ja koolides. Tagame sotsiaal- ja haridussüsteemi tõhusama koostöö abivajavate laste toetamisel.
- Väärtustame eesti keelt ja keeleõpet laiemalt. Loome eesti keele tugiõpetaja ametikoha kõikidesse Viimsi lasteaedadesse, toetamaks teise emakeelega laste eesti keele õpet.
- Tagame Prangli kooli püsimise. Korraldame Prangli kooli kolmanda kooliastme õpilastele loodusainete (keemia, füüsika, bioloogia) tunnid mandri koolides, mahus ja tingimustel (laboritunnid, programmeerimine, robootika), mis tagab väikesaare õpilastele võrdsed võimalused mandri koolide õpilastega. Mitmekesistame Prangli saare laste huvihariduse võimalusi.
- Kasutame aktiivselt Prangli haridustaristut mandri kooli õpilastele õpilaagrite läbiviimiseks (õpiabilaagrid, olümpiaadideks ettevalmistumine).
- Aitame riigigümnaasiumil leida võimalusi gümnaasiumikohtade puuduse oluliseks leevendamiseks. Valla vastutus ei lõpe siis, kui laps lõpetab põhikooli. Gümnaasiumiastme koolikohtade probleem on eriti suur just järgmise 4 aasta jooksul.
- Loome Viimsisse tänapäevase erinevaid õppevorme ja -viise pakkuva (mittestatsionaarne õpe, sessioonõpe, e-õpe, täiskasvanuharidus, eriala- ja täiendkursused) kutsehariduskeskuse. Teeme kutsehariduskeskuse rajamisel koostööd ettevõtete ja ülikoolidega.
- Võrdsustame Viimsi õpetajate palgad Tallinna ja teiste nn „kuldse ringi“ valdade õpetajate palkadega. Loome õpetajate tulemuspalga süsteemi vastavalt õpetaja kutsestandardile. Toetame Viimsi õpetajaid kutse taotlemisel, tasudes kutseeksami ja taastõendamise tasu.
- Suurendame hariduse rahastamist ja toetame igakülgselt oma õpetajaskonda.
- Pöörame erilist tähelepanu noortele, kes ei õpi ega tööta, ning anname hoogu nende eneseleidmisele, tagades karjääriteenuste kättesaadavuse ning noorte teavitamise nende võimalustest.
- Hooliv vald, hoitud inimesed
- Kujundame tõenduspõhise ja elanikele arusaadava abivajaduse hindamise protsessi.
- Vallaametnikud märkavad koostöös valla allasutustega abivajajaid ja pakuvad ise abi peredele, kes seda kõige rohkem vajavad.
- Sotsiaalabi on kättesaadav kõigile, sõltumata inimeste digioskuste tasemest.
- Suurendame sissetulekust sõltuvaid toetusi ja vaatame kriitiliselt üle sissetulekust mittesõltuvate toetuste vajaduse.
- Suurendame sotsiaalosakonna ametnike volitusi, pakkumaks vajaduspõhist abi.
- Pakume vajadustele vastavaid ja kodus elamist toetavaid teenuseid (nt sotsiaaltranspordi teenus, isikliku abistaja teenus, tugiisiku teenus, viipekeele tõlketeenus), abistamisel läheneme juhtumikorralduslikult.
- Vaimne tervis on tähtis. Rahastame vaimset tervist toetavaid tegevusi valla asutustes (sh lasteaiad ja koolid), korraldame tõenduspõhiseid vaimset tervist toetavaid kampaaniaid. Teeme koostööd ettevõtetega vaimse tervise parendamiseks.
- Tagame, et Viimsi haridusasutused tegeleksid aktiivselt kiusamise ennetamisega. Viimsi vallavalitsuses ja hallatavates asutustes on nulltolerants töökiusamisele.
- Toetame koolipsühholoogide tööd nii koolides kui ka näiteks noortekeskuste juures ja Artiumis.
- Toetame korrakaitseüksuste ja noorte tugigruppide vahel toimivat koostööd, pakkumaks riskinoortele alternatiivseid võimalusi raskustest väljumiseks.
- Pakume nõustamist ja tuge majanduslikesse raskustesse ja võlgadesse sattunud elanikele.
- Vald rahastab teenuseid, mis aitavad lähisuhtevägivalla käes kannatavat inimest ja tema peret ning nõustab inimesi, kelle suhtes kasutatakse vaimset, füüsilist, majanduslikku või seksuaalselt vägivalda. Vallavalitsus haldab kogemusnõustamise ja tugiisikute võrgustikku.
- Suurendame perearstiabi ja kohapealse meditsiiniabi kättesaadavust. Jätkame kiirabibrigaadi toetamist.
- Viime läbi Viimsi valla avaliku ruumi ja ühiskondlike hoonete ligipääsetavuse auditi. Viimsi vald peab tagama uute ja renoveerivate hoonete ning muude taristuobjektide sh sotsiaaleluruumide ligipääsetavuse, sh liikumisabivahendite kasutajatele ja teistele, nt lapsevankriga liikujatele.
- Mähkimislauad peaksid avalikes tualettides olema ligipääsetavad kõikidele väikelapse vanematele, mitte vaid emadele.
- Käivitame sotsiaalmaja programmi, pakkumaks taskukohast elamispinda valla jaoks kriitilise tähtsusega spetsialistidele (nt haridustöötajad).
- Ettevõtlik Viimsi
- Toetame koostöös lähivaldade ja Tallinnaga ettevõtlussõbraliku keskkonna arendamist ja töökohtade loomist.
- Uusi äripindu ja töökohti tuleb rajada pere- ja loodussõbralikkust silmas pidades, mitte vaid ruutmeetreid ehitades.
- Toetame loodusturismi ja kestliku turismi arengut meie väikesaartel, arendame vajaliku taristu.
- Soosime keskkonnasõbraliku ja vastutustundliku ettevõtluse arengut meie vallas, toetame ringmajandust arendavaid ühinguid ja ettevõtmisi.
- Julgustame ettevõtlikku ellusuhtumist, toetades ja nõustades õpilasfirmasid ja väikeettevõtteid.
- Omanäolisel ja Viimsi elanikke abistaval ettevõtlusel on potentsiaali .Üleilmastumise tasakaaluks väärtustatakse järjest enam kohalikku, ehtsat ja kordumatut. Kohalikul eripäral tuginev ettevõtlus on alati teistest sammu võrra ees.
- Panustame loomemajanduse arendamisse kohalikul tasandil, seda läbi ühistegevuse, loomemajade ja arengutoetuste.
- Aitame kohalikul ettevõtjal leida kohaliku töötaja, pakkudes tasuta töökuulutuste (sh tööampsude) vahendamise keskkonda valla kodulehel ja “Viimsi Teatajas”.
- Viime kiire interneti kõikjale Viimsisse, võimaldamaks kõigil kaugtööd teha.
- Kultuurne Viimsi
- Hea kultuurikogemus algab kodu lähedalt ja on tarbimisele orienteerituse asemel võimestav ja kaasav.
- Artium peab kujunema terve kogukonna kultuurikeskuseks ja olema õppetöövälisel ajal avatud kõigile vallaelanikele sõltumata nende vanusest.
- Toetame kultuurifestivalide ja -ürituste korraldamist Viimsis.
- Toetame Viimsi valla loomekollektiivide tegevust.
- Loome Viimsi lastele parimad võimalused huvihariduseks ning seda võimalikult mitmekülgsetes huviringides.
- Motiveerime haridusasutusi avama uksed õppetööväliseks tegevuseks õppetöövälisel ajal (õhtustel aegadel ja koolivaheaegadel) noorte ja täiskasvanute huvitegevuseks. Haridusasutuste ruumide rendist tulev tulu jääb haridusasutustele kasutada (õppevahendite/õppevara ja väikevara soetamine, väikeinvesteeringud jne).
- Sportlik ja aktiivne Viimsi
- Tähtsustame laste ja noorte õigete toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamist. Suurendame koolides liikumisvahetundide ning lasteaedades, koolides ja noortekeskustes õuesõppe osakaalu.
- Loome Viimsi lastele parimad võimalused sportlikeks harrastusteks ning seda võimalikult mitmekülgsetes spordiklubides (nt vehklemine, rulliluuisutamine, kiiruisutamine, lauatennis jne).
- Rajame turvalised, ligipääsetavad, kaasaegsed ja kaasavad ning mitmekülgset aktiivset liikumist toetavad rekreatsioonialad meie noortele ja teistele vallaelanikele, kaasates noori planeerimis- ja arendamisprotsessidesse.
- Soodustame rahvaspordiürituste korraldamist Viimsi vallas, et toetada aktiivsemat liikumist. Keskendume tugevasti rahvaspordi propageerimisele, mis kaasaks võimalikult palju lapsi ning noori, aga ka eakaid.
- Otsime võimalusi ratsaspordikeskuse rajamiseks Viimsi valla territooriumil.
- Väärikas vananemine.
- Eakad on kogukonna hinnatud liikmed. Väärikas vananemine tähendab tegevusi, kogukonda, sõpru ja suhtlemist. Viimsi vald julgustab aktiivset pensioniiga läbi erinevate teenuskeskuste, eakate klubide ja eakatele suunatud osalusvõimaluste.
- Ükski Viimsi inimene ei pea kannatama üksildust. Võtame kasutusele teaduspõhised meetmed üksilduse ennetamiseks.
- Toetame aktiivse ja sisuka vaba aja veetmise võimaluste loomist (elukestev õpe, täiskasvanute täienduskursused, TÜ väärikate ülikool, huviringid, vestlusõhtud, regulaarsed soodsad kinohommikud jne).
- Toetame Viimsi eakate spordi- ja liikumisvõimalusi nendele ligipääsetavates kohtades ehk seal, kus Viimsi eakad kogunevad (nt Randvere ja Viimsi päevakeskuses). Ujumishommikud eakatele, petankiväljak, võimlemisplatsid ja muu eakohane seltskondlik tegevus.
- Iga Viimsi eaka kodu peab olema turvaline - toetame kodukohandusi abivajajatele. Korraldame heaolumeistrite tegevust, kes aitavad eakaid lihtsamate kukkumisohuga töödega nagu lambipirni vahetus või kardinapuu kinnitamine jms.
- Käivitame hõbemajanduse programme, millega toetame eakaid osutama jõukohaseid teenuseid teistele eakatele ja tagame neile väärtusliku eneseteostuse ja rõõmu ühiskonnaelus osalemisest.
- Lemmikloomasõbralik Viimsi
- Parandame üheskoos lemmikloomade pidamise kultuuri Viimsis.
- Töötame koostöös lemmikloomaomanikega ja teiste vallaelanikega välja Viimsi lemmikloomade pidamise hea tava.
- Rajame Viimsisse aiaga piiratud koerte jalutusväljakuid.
- Võimaldame sarnaselt pealinnale ka Viimsi valla lemmikloomaomanikel teha LLR ehk lemmikloomaregistri toiminguid mobiil-ID abil, kuna ID-kaardi tehingute tegemise võimalus paljudel puudub.